Ile kosztuje strona internetowa?

Szukasz konkretów. Nie masz czasu czytać takich artykułów, a chciałbyś poznać konkretny koszt wykonania strony internetowej dla Ciebie ? Kliknij w link i napisz do mnie, a w ciągu 24h otrzymasz darmową wycenę strony którą zbuduje dla Ciebie.
Tworzenie stron internetowych. Cennik 2020

Co powinieneś wiedzieć chcąc zlecić stworzenie strony internetowej?

Chcesz zlecić stworzenie strony internetowej? Tutaj jest wszystko co powinieneś wiedzieć:

Jaki jest koszt utrzymania i założenia strony internetowej ?
Co to jest domena i hosting ? Czy musisz wykupić jakieś usługi ?
Co to jest CMS? Na jakim oprogramowaniu ma działać strona?
Czy samodzielne zmienianie treści jest trudne?
Jakie elementy oraz mechanizmy powinna posiadać nowoczesna witryna?
Co trzeba dostarczyć wykonawcy strony?
Jak wygląda konkretna oferta na założenie strony lub sklepu internetowego?

Zakładam, że potrzebujesz nowoczesnej strony informacyjnej firmowej lub prywatnej, która będzie piękna w wyglądzie, szybka w działaniu, łatwa w obsłudze, prawidłowo wyświetlana na telefonach i tabletach, odpowiednio zabezpieczona, bezawaryjna, ale zarazem będzie przygotowana tak, by mogła konkurować o wysokie pozycje w wyszukiwarce Google.

Ceny i czas realizacji stron internetowych

Strona o charakterze informacyjnym - firmowa lub prywatna, z blogiem, będzie miała cenę zależną od mechanizmów, w jakie będzie wyposażona. Zakładam, że chcesz, aby strona była nowoczesna i miała wszystkie elementy, które są powszechnie uznawane za niezbędne i będące standardem. Jest to np. możliwość samodzielnej edycji treści, posiadanie statystyk odwiedzin.

Na cenę mają tez wpływ różne funkcjonalności, dodatkowe tj. dodatkowe płatne pluginy które są konieczne aby przeprowadzać odpowiednie działania sklepowe. Znam wiele zamienników, ale czasem zdarza się że potrzebny jest płatny plugin, który też podnosi cenę. Np. specjalne funkcje sklepu internetowego. Np. integracja z hurtowniami itp.

Cena strony wizytówki firmowej waha się w granicach 800-1400zł Bardziej rozbudowana strona firmy to koszt od 1400zł do 2500zł Sklep internetowy prosty ok. 1800zł z dodawaniem produktów nawet do 4000-5000zł. Rozbieżność jest bardzo duża.

Najlepiej zadzwonić lub napisać i zapytać o cenę:

Można też skorzystać z chmurki chat po lewo na dole.

Cena stworzenia nowoczesnej, profesjonalnej strony internetowej u freelancera zawiera się w zakresie od 1.300 do 6.000 zł brutto i jest zależna od wielu czynników. Znajdziesz także wiele tańszych ofert, ale niższa cena może wiązać się z pomijaniem przez wykonawcę mechanizmów, które są standardami, o czym Klient nie będzie wiedział. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz  będziesz wiedział, dlaczego z pozoru taka sama strona w jednej firmie kosztuje 3 tysiące zł, a w innej więcej.

Czas realizacji strony może wynosić od 7 do 30 dni. Jeśli wykonawca oferuje krótszy termin, to zapewne nie wdroży wszystkich niezbędnych mechanizmów lub zrobi to nieprofesjonalnie. Krótszy termin realizacji oznacza także, że wykonawca nie ma bieżących Klientów, co nie świadczy o nim najlepiej. Faktyczne programowanie trwa zazwyczaj 14 - 21 dni, a rozpoczyna się wtedy, gdy wykonawca skończy pracę nad bieżącym projektem. W agencjach często ten cas się wydłuża gdyż za całość nie jest odpowiedzialna jedna osoba tylko zazwyczaj kilku pracowników/każdy dostaje swoje zadanie do wykonania i jak to wśród ludzi jednemu wyjdzie drugiemu nie/agencja która działa sprawnie wykona stronę  w czasie od 21 do 45 dni.

Zobacz też..Tworzenie stron internetowych. Cennik 2020.

Utrzymanie strony internetowej kosztuje około 100 - 150 zł rocznie. Na tą cenę składa się opłacanie dwóch usług, które zaraz omówię.

Co to jest domena i hosting?

Gdy otwierasz dowolną stronę internetową, wpisujesz do paska przeglądarki jej adres. Adres tej witryny to mypixmedia.eu  Taki adres nazywa się domeną. Domena składa się z wymyślonego przez Ciebie ciągu znaków (np. mypixmedia), kropki oraz końcówki, która reprezentuje dany kraj (pl - Polskę) lub jest uniwersalna i używana globalnie (np. com) lub europejska (np.eu).

Końcówki domen nie robią prawie żadnej różnicy pod względem technicznym i prawnym - różnią się tylko brzmieniem. Dla stron w kilku językach najlepiej wykupić kilka domen, choć mogą też działać pod jedną.

W każdym razie domena jest niezbędna, by dostać się na stronę. Po jej otworzeniu zawsze ukażą się teksty, zdjęcia i inne elementy. Te treści pojawiają się na Twoim ekranie, dlatego że zostały załadowane z innego komputera, który to  przechowuje i przez całą dobę przesyła do wszystkich internautów wchodzących na stronę. Taki komputer nazywa się serwerem hostingowym, czyli hostingiem.

Hosting to miejsce w którym się przechowuje pliki witryny. Najwygodniej jest zamówić serwer hostingowy razem z domeną, w tej samej firmie. Na rynku jest wiele hostingów, wybierając właściwy należy zwrócić uwagę na to co nam oferuje:
ilość miejsca na dysku do przechowywania,
transfer danych,
szybkość i stabilność hostingu,
dostępność pomocy technicznej
itp.

Hosting i domena to jedyne usługi niezbędne do posiadania strony internetowej. Opłacane są co roku, o czym otrzymasz od firmy hostingowej odpowiednie przypomnienia na e-mail.

Nowoczesna strona internetowa  2020

Nowoczesne dynamiczne strony internetowe pozwalają na samodzielną zmianę treści, bez znajomości programowania. Wystarczy zalogować się do panelu administracyjnego i kliknąć odpowiednie przyciski:

Jest to równie proste, jak wysłanie e-maila. Wbudowany edytor przypomina znany powszechnie edytor world. Podobnie proste jest rozszerzanie funkcji strony. Na przykład: aby dodać przycisk "Lubię to" Facebooka, wystarczy w panelu administracyjnym wyszukać odpowiedni dodatek z listy i kliknąć "Zainstaluj".

Jednocześnie profesjonalne strony internetowe automatycznie dostosowują  treść do wyświetlania na urządzeniach przenośnych i mają mechanizmy, które wspierają pozycjonowanie. Systemy umożliwiające łatwe zarządzanie stronami nazywa się Systemami Zarządzania Treścią (w skrócie mówi się CMS od angielskiego tłumaczenia: content management system).

Najpopularniejszym na świecie systemem CMS jest WordPress i niemal wszystkie witryny powinny być właśnie na nim tworzone. Jeśli wykonawca proponuje Ci inne rozwiązanie, dobrze się nad tym zastanów.

Obiektywne argumenty znajdziesz w artykule:

Strony internetowe word press.

Niezbędne mechanizmy na stronach internetowych

Tak więc podstawowym systemem witryny musi być CMS WordPress. Strona musi też oczywiście być piękna i poprawnie wyświetlać się na urządzeniach przenośnych, czyli na telefonach i tabletach. Oczywistymi elementami są też mapa dojazdu i formularz kontaktowy.

Są też inne elementy, które są obecnie absolutnym standardem przy tworzeniu stron, a które wykonawcy często pomijają, by móc wykonać witrynę w cenie niższej, niż 3000 zł. Elementy te to:

Automatyczne wspomaganie pozycjonowania, czyli zdobywania wysokich miejsc w wynikach wyszukiwania Google - jest wiele różnych mechanizmów, które są niezbędne w osiąganiu wysokich pozycji i pozyskiwaniu ruchu z Google, ale jeśli firma wykonująca stronę nie jest dobra w pozycjonowaniu, to sama tych mechanizmów nie zna, więc także nie instaluje ich u swoich Klientów

System statystyk odwiedzin Google Analytics - musisz wiedzieć, ile osób odwiedza Twoją stronę i jakie działania marketingowe przynoszą efekty

Dostęp do panelu zarządzania stroną w wyszukiwarce Google - dzięki odpowiedniemu podłączeniu witryny, firma Google automatycznie dostanie informacje, gdy tylko zmienisz treść na swojej stronie. Z drugiej strony Google będzie też mogło wysłać do Ciebie e-maila, jeśli będzie miało jakieś problemy z Twoją witryną. To podłączenie jest niemal zawsze pomijane przez wykonawców, by obniżyć koszty i przyspieszyć prace

Dostosowanie do wymogów ustawy o prawie telekomunikacyjnym, czyli zamieszczenie informacji o używaniu przez stronę mechanizmu tzw. ciasteczek, co jest prawnym obowiązkiem, a o czym duża część wykonawców nawet nie wspomina,
instrukcja obsługi - 90% firm jej nie oferuje, pozostawiając Klienta samemu sobie lub proponując jednorazowe, godzinne szkolenie,
integracja z serwisami społecznościowymi - polega nie tylko na umieszczeniu przycisku "Lubię to", ale też ustawieniu witryny w taki sposób, by np. Facebook potrafił pobrać odpowiedni tytuł, opis i zdjęcie reprezentujące każdą podstronę serwisu, dzięki czemu odnośniki do Twojej witryny zamieszczone na Facebooku będą atrakcyjnie wyświetlane.

Mechanizmy automatycznie przyspieszające ładowanie strony. Ich wdrożenie wymaga  czasu i wiedzy informatycznej, więc wykonawcy zazwyczaj te mechanizmy pomijają.
Zaawansowane zabezpieczenia przed włamaniami - każda strona internetowa jest przynajmniej kilka razy dziennie atakowana przez automatyczne systemy, szukające nieaktualnego lub dziurawego oprogramowania. Jeśli strona nie jest profesjonalnie zabezpieczona, prędzej czy później padnie ofiarą automatycznego włamania, co będzie trudne do wykrycia i bardzo kosztowne w naprawie.

Automatyczne tworzenie kopii zapasowych na wypadek awarii - jak z pewnością wiesz, wszystkie komputery ulegają usterkom, więc oczywiste jest, że strona powinna samoczynnie wykonywać kopie zapasowe, na podstawie których można przywrócić ją do działania.

Ponieważ powyższe mechanizmy nie są znane osobom, które nie są informatykami, to firmy wykonujące witryny często pomijają je przy realizacji, co pozwala obniżyć ceny. Żaden z powyższych elementów nie jest jednak takim, z którego można zrezygnować i mówić, że strona wciąż będzie współczesna, kompletna i profesjonalna.

Jakie materiały trzeba przysłać wykonawcy strony?

Sam znasz swoją działalność najlepiej. Dlatego dobrze by było abyś sam przygotował wszystkie teksty na stronę internetową i zdecydował, jakie działy mają się na niej znaleźć. Jeśli jednak nie wiesz od czego zacząć chętnie doradzę Ci w tym zakresie.

Tworzenie stron internetowych w kilku językach podnosi cenę realizacji zazwyczaj o około 30% przy każdym kolejnym języku. Przygotuj we własnym zakresie tłumaczenia tekstów na każdy język obcy. jeśli masz z tym problem, mogę zająć się tłumaczeniem.

Jeśli masz jakieś zdjęcia, także je wyślij do wykonawcy. Chętnie podam Ci oczekiwane rozmiary zdjęć, a także wskażę, skąd legalnie można pobrać darmowe zdjęcia na stronę lub gdzie zakupić je odpłatnie .

Treści na stronę przygotowuj zaraz po zawarciu umowy, bowiem z pewnością ich skompletowanie zajmie Ci przynajmniej tydzień.

Oprócz tego będę potrzebować od Ciebie tylko nazwy użytkownika i hasła do Twojego konta w firmie hostingowej, gdzie kupisz domenę i hosting. Jeśli masz z tym problem, chętnie pomogę w zakupie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *